A SEAL betűszó a Sea, Air, Land (tenger, levegő, szárazföld) rövidítése: arra utal, hogy gyakorlatilag mindenhol, a haderőnemek teljes illetékességi területén be lehet vetni őket. Az ide tartozó katonák olyan fizikai és mentális kiképzésen mennek át, aminek köszönhetően a világ bármely pontján, bármilyen kiszolgáltatott helyzetben képesek életben maradni.
Cikkünkben most 10 olyan életmentő trükköt mutatunk, melyeket a SEAL csapatok katonái elsőként tanulnak meg a kiképzésük során.
1. Ha összekötött karokkal és lábakkal esel vízbe, a fenéktől való elrugaszkodás segít, hogy újra visszatérj a felszínre.
Ha sikerült a felszínre jutni, akkor a mellkashoz húzott térdek hirtelen kinyújtása és a hát homorítása segít, hogy folyamatosan levegőhöz juss, miközben elindulsz a part felé.
2. Fontos: mindig a hegyről lefelé kell keresni a tiszta ivóvizet.
Ha elfogy az ivóvized, és sürgős utánpótlásra van szükség, akkor mindig a hegyen lefelé haladva keress ivóvizet. Az összes hegyi patak és forrás lefelé csordogál, ezért előbb-utóbb biztos, hogy valamilyen vízforrásra bukkansz.
3. Ha pánikba esel, próbálj apró célokat kitűzni, hogy folyamatos sikerélményed legyen.
Ez segít megakadályozni, hogy túlgondold a problémákat és a hideg fejjel történő gondolkodás pedig megnöveli az esélyedet a túlélésre.
4. Homorítsd a hátad, ha sárba vagy futóhomokba ragadsz.
Ha ilyen helyzetben találod magad, a legfontosabb, hogy nyugodtan feküdj, homorított háttal. Ez segíti a légzést és hogy több levegő jusson a tüdőbe.
5. Ha elvesztél, kövesd a patakokat vagy folyókat, ezek ugyanis előbb-utóbb mindig lakott területre vezetnek.
A kis patakok egyre nagyobb és nagyobb vizekbe torkollnak, melyek mentén biztos, hogy előbb-utóbb lakott területre bukkansz.
6. Sose építs tüzet egy barlangban, építsd inkább előtte.
Kellemesnek tűnhet egy széltől és esőtől védett helyen tüzet rakni, azonban ez nagyon veszélyes: a tűz füstje miatt akár meg is fulladhatsz, a hője miatt pedig akár az egész barlang beomolhat.
7. Használd a fogaidat, hogy kiszabadítsd a gúzsba kötött kezeidet.
Ezután próbáld lazítani a kötést az ellentétes irányban mozgatott kezeiddel. Ne feszítsd túl keményen a kötelet, azzal ugyanis könnyen komoly sérüléseket szerezhetsz.
8. Bomba robbanás esetén feküdj a hasadra, a fejedet védd a kezeiddel, a lábaidat keresztezd és tartsd nyitva a szádat.
A hason fekvés, a fejre tett kezek és az összekulcsolt lábak segítenek megvédeni a tested, a nyitott száj pedig megakadályozza a tüdő és a dobhártyák sérülését.
9. Mindig hordj magadnál viasszal borított gyufát fém vagy műanyag tokban.
A gyufák bármikor életmentőek lehetnek, ezért fontos, hogy mindig kéznél legyenek. A biztonságos fém vagy műanyag tok segít, hogy ne sérülhessenek, a viasz pedig vízállóvá teszi őket. Elég csak forró viaszba mártanod a fejüket, majd megvárod, amíg megszáradnak.
10. Fagyási sérülés esetén először melegítsd fel az érintett területeket melegvízzel, majd tekerd körbe kötszerrel – kézfej fagyás esetén pedig az ujjakat válaszd szét valamilyen pamut anyag segítségével.
Ha végtag elfagyást tapasztalsz magadon, akkor fontos, hogy mielőbb cselekedj. Soha ne használj forró vizet, ezzel ugyanis csak rontasz a helyzeten. Előbb melegítsd fel az érintett területeket meleg vízzel, majd tegyél rájuk kötést. Kézfej és láb esetén az ujjakat pamut anyag segítségével kell elválasztani egymástól, hogy ne érintkezhessenek. Soha ne dörzsöljük a fagyással érintett területeket, ezzel ugyanis szintén csak rontunk a helyzeten.