A legjobb, ha inkább egyáltalán nem kattintgatsz az SMS-ben kapott linkekre, és hogy a jövőben elkerüld a véletlen kattintásokat, azonnal töröld az ilyen üzeneteket. Ha viszont kíváncsi vagy, hogy hova vezet a link, akkor megnézheted a számítógépeden, mondjuk egy inkognitó lapon.
Gyanús számok

Az SMS-ek feladója sokat elárulhat. Ha egy rövid, szokatlan vagy külföldi számról kapsz üzenetet, akkor légy különösen óvatos. A rövid számok gyakran valamilyen prémium szolgáltatáshoz tartoznak, amikért borsos árat fizethetsz. A külföldi számokról érkező üzenetek pedig sokszor adathalász kísérletek. Ha nem vársz üzenetet ilyen számokról, akkor inkább ne válaszolj, és ne kattints a benne lévő linkekre.
Ne mentsd el a gyanús számokat
Ha gyanús SMS-t kapsz, még véletlenül se mentsd el a feladó számát a telefonkönyvedbe. Így elkerülheted, hogy később véletlenül felhívd vagy válaszolj az üzeneteire. Ha pedig már elmentetted, akkor minél hamarabb töröld vagy tiltsd le ezeket a névjegyeket.
Üzenetek rokonoktól
Tegyük fel, hogy kapsz egy üzenetet egy közeli hozzátartozód számáról, amiben pénzügyi segítséget kér (vagy valami más „furcsa” üzenetet). Megnézed, és tényleg a rokonod számáról jött az üzenet. Itt egyszerű a magyarázat: a feladó számát meg lehet hamisítani az SMS-ekben. A megoldás is egyszerű: hívd fel a rokonodat, és kérdezd meg tőle, hogy tényleg szüksége van-e a segítségre.

Persze, nem lehet minden lehetséges helyzetet felsorolni, az SMS-ek bármilyen tartalmúak lehetnek: „Nyertél egymillió forintot”, „A hiteled jóváhagyva”, „A legjobb feltételeket kínáljuk neked”. Ne feledd, hogy a reklám a gazdaság motorja, de a tisztességes cégek soha nem fognak SMS-spammel zaklatni, így az ilyen üzenetekben biztos, hogy van valami buktató.
Például az egyik haverom nemrég felvett egy kis kölcsönt, és utána kapott egy SMS-t, hogy jóváhagytak neki egy másikat. Rákattintott a linkre, állítólag jóváhagyták a kérelmét, de kiderült, hogy egy közvetítőről van szó, aki levont 10.000 forintot a kártyájáról egy állítólagos biztosításért, a hitelt pedig végül nem kapta meg, mert a közvetítő oldal csak továbbította a kérelmét más hitelintézeteknek.
Azt is fontos tudnod, hogy ha válaszolsz egy ismeretlen (vagy rövid) számról érkező üzenetre, vagy visszahívod, akkor is jelentős összeget vonhatnak le a számládról, vagy automatikusan előfizethetsz valamilyen szolgáltatásra.

Mi a tanulság?
A legtöbb SMS, amit kapunk, spam, vagy valamit meg akarnak szerezni tőlünk. Ne foglalkozz ezekkel az üzenetekkel, de mindig ellenőrizd az információkat. Például beírhatod a keresőbe a feladó számát (nevét) és az üzenet szövegét, egy esetleges rokont pedig egyszerűen felhívhatsz. Legyél óvatos, hiszen mint tudod – ingyen sajt csak az egérfogóban van!
Te gyakran kapsz ilyen furcsa SMS-eket? Írd meg kommentben!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: