Nap mint nap kapunk mindenféle SMS-eket, és sokan nem is gondolnak bele, hogy ezek mennyire veszélyesek lehetnek, vagy hogy milyen intő jelekre kellene figyelniük.
Nézzük meg közelebbről, mire kell figyelned, hogy elkerüld a kellemetlen helyzeteket.
SMS-ek egyszer használatos kódokkal
Biztosan tudod, hogy az egyszer használatos kódok a kétfaktoros hitelesítéshez kellenek. Például amikor bejelentkezel egy weboldalra, banki átutalást indítasz, vagy bármi mást csinálsz online. Ahhoz, hogy a művelet sikeres legyen, kapsz SMS-ben egy kódot, amit be kell írnod a weboldalon vagy az applikációban. De mi van, ha olyan kódot kapsz, amit nem kértél?

Persze, előfordulhatnak hibák, de az is megeshet, hogy hackerek próbálják meg kitalálni épp a bejelentkezési kódodat. Mit tegyél ilyenkor?
Ha csak egyszer kaptál egy kódot valamilyen oldalhoz, akkor valószínűleg tényleg csak hiba történt. De ha rendszeresen kapsz egyszer használatos kódokat egy adott applikációhoz vagy weboldalhoz, akkor a legjobb, ha minél hamarabb megváltoztatod a jelszavadat.
Veszélyes SMS-ek: mit tegyél, ha ilyet kapsz?

Ha nincs jelszavad (csak SMS-ben kapsz kódot a bejelentkezéshez), de rendszeresen kapsz egyszer használatos kódokat, akkor a legjobb, ha írsz az oldal vagy az applikáció ügyfélszolgálatának, és elmondod a problémádat. Lehet, hogy tömeges hackertámadásról van szó, vagy valaki direkt a te fiókodat próbálja feltörni.
És mi van, ha a bankodtól kapsz egy kódot egy átutalás megerősítéséhez? Na, itt már érdekesebb a helyzet. Lehet, hogy valaki hozzáfért a bankszámládhoz, de nem tudja megerősíteni az átutalást. Azonnal változtasd meg a banki fiókodhoz tartozó bejelentkezési adataidat, vagy személyesen keresd fel a bankodat.
Fontos! Soha, semmilyen körülmények között ne add meg a kétfaktoros hitelesítéshez szükséges SMS-ben kapott kódot harmadik félnek! A kód azért van, hogy te írd be arra az oldalra (applikációba), ahol te magad kérted. Ha a kód illetéktelen kezekbe kerül, az anyagi veszteséghez vezethet.
SMS-ek linkekkel
Már elmúltak azok az idők, amikor egy linkre kattintva megfertőzhetted a telefonodat vagy a számítógépedet vírussal. Ma már ez szinte lehetetlen, legalábbis ha modern, rendszeresen frissített eszközöd van. A hackerek ezért most inkább a figyelmetlenségedre utaznak. Rákattintasz egy linkre, letöltődik egy .apk fájl (egy applikáció telepítőfájlja), te pedig gondolkodás nélkül jóváhagyod a további lépéseket.

És mi lesz a vége? Az applikáció valójában egy vírus, ami azt csinálja, amire beprogramozták, például ellopja a személyes adataidat, a pénzedet, és bármi mást, amire a hackernek szüksége van. Ne feledd, hogy bár a modern okostelefonoknak és számítógépeknek már megfelelő védelmük van az ilyenektől, de te magad is engedélyezheted egy rosszindulatú program telepítést anélkül, hogy végig gondolnád a benne rejlő veszély kockázatát.
A cikk folytatódik – görgess le és kattints a következő gombra!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: