A pénztárcánk nagyon haragudni fog miatta.
Sok-sok évvel ezelőtt hallottam egy történetet egy banki pénztárosról, akinek az volt a feladata, hogy aranypénzeket számoljon. Minden reggel bement dolgozni, leült az asztalához, kiterített egy tiszta kendőt az asztalra, ráöntötte az érméket, és nekilátott a munkának.
A főnökség teljesen le volt nyűgözve: micsoda precíz alkalmazottunk van, kendőn számolja az aranyat! Ráadásul rendszeresen cseréli is!

Ám a bank vezetősége nem tudta, hogy mit csinál a pénztáros a régi kendőkkel. Nem dobta ki őket, hanem hazavitte és elégette. A pénztáros minden rongy elégetése után kapott néhány apró aranyszemet, ami a kendőn maradt az aranypénzekkel való érintkezés után.
Állítólag néhány évnyi banki munka után a pénztáros hihetetlenül gazdag lett. Ha azonban jól emlékszem, a történet vége az volt, hogy a pénztárost végül börtönbe zárták. De pontosan miért? Teljesen érthetetlen! Talán a túlzott precizitásért?

A történet kulcspontja valószínűleg a kendő volt, mivel a pénztáros szándékosan durva anyagú kendőt választott, hogy minél több aranypor maradjon rajta, miközben az érméket ide-oda tologatta rajta.
Na de mi köze ennek a kezeknek? Köztudott, hogy a banki aranyrudakat nem ajánlott kézzel megérinteni, sőt, még a csomagolásból sem szabad kivenni, nehogy sérülés, karcolás, horpadás, vagy akár csak ujjlenyomat keletkezzen a fényes felületükön.

Kiderült azonban, hogy az emberi kéz is ugyanolyan szerepet játszhat, mint a fent említett történetben szereplő kendő! Minden egyes érintés az aranyrúdon vagy az érmén egy kicsivel csökkenti a súlyukat.
Pontosan mennyivel? Kiszámoltam a világ két legnagyobb aranyrúdja alapján…

A legnagyobb, 250 kg tömegű aranyrúd egy bányászati múzeumban található, egy régi aranybánya helyén, a kis japán városkában, Toiban.
Ezt 999 tisztaságú aranyból öntötték még 2005-ben. A súlyát és a tisztaságát a Guinness Rekordok Könyve tanúsítja.

A rudat átlátszó üvegbúra védi. A burán azonban vannak speciális nyílások, amelyeken keresztül a múzeum minden látogatója bedughatja a kezét, és megérintheti a negyed tonnás aranyrudat.
A múzeumot évente körülbelül 150 ezer ember látogatja.

A cikk folytatódik – görgess le és kattints a következő gombra!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: