
Nálam hasonló helyzet volt egy multifunkciós nyomtatóval (nyomtató, szkenner, fénymásoló) – 3 évig volt bedugva a konnektorba, és Wi-Fi-n keresztül várta a nyomtatási jelet. Egy szép napon nyomtatni akartam, de nem reagált. Odamentem a nyomtatóhoz, a képernyőn pedig furcsa betűk voltak. Utánanéztem a neten – azt írták, hogy elromlott a flash memória. Elromlott volna, ha csak akkor kapcsoltam volna be az eszközt, amikor évente párszor kinyomtattam pár oldalt? Nem. Most pedig a nyomtató drága javításra vár a chip cseréje miatt.
4. ok – Feszültségingadozások
A modern tápegységek természetesen rendelkeznek túlfeszültség-védelemmel. De ez nem mindig segít. Néhány évvel ezelőtt volt egy eset, amikor a lakásban egyszerre 5 izzó is kiégett – a villany először villant egyet, aztán nagyon erősen felvillant. Ezzel együtt elromlott egy új tévé – javításra szorult a tápegység meghibásodása miatt. Más készülék nem romlott el – itt 50-50%, szerencse kérdése.

Ha a házban nincs jó túlfeszültség-védő, akkor jobb kihúzni a felesleges készülékeket a konnektorból. Vagy egy jó (nem olcsó) hálózati szűrőn keresztül csatlakoztatni őket. Nem mindig kényelmes, de a jó hálózati szűrő már több tucat eszközt megmentett. Nálam még a Wi-Fi router is szűrőn keresztül van csatlakoztatva, mert 15 év alatt három tápegység kiégett.
5. ok – Beázás
Csak a saját házukban és a felső emeleteken lakók vannak biztonságban a beázástól. Egy barátomnak volt egy ilyen esete – elment a boltba egy órára. Amikor hazaért, az egész lakás úszott. A fölötte lakó szomszédnak eldurrant a radiátora. Pár nappal azelőtt szerelt fel új szelepeket, és elment a vidéki házába.
Most pedig képzeld el, mi történik, ha 10 kütyü van bedugva a konnektorba? A beázás mellett, ami lehet, hogy nem lesz jelentős (csak csöpög a plafonról és kész), fennáll a tűzveszély is. Továbbá, ha víz kerül a készülék belsejébe, és ebben a pillanatban az csatlakoztatva van, akkor nagy valószínűséggel nem lehet már majd megjavítani.

Milyen következtetést vonhatunk le?
Kihúzni vagy nem kihúzni a készülékeket a konnektorból – mindenki maga dönti el. Én személy szerint két szabályt követek:
- Ha ritkán használom az eszközt (mondjuk hetente egyszer), akkor kihúzom a konnektorból.
- Ha 4-5 óránál hosszabb időre elmegyek otthonról, akkor egyszerűen lekapcsolom a megfelelő biztosítékot (a hűtőm külön biztosítékon van).
A Wi-Fi routert nem kapcsolom ki, mert okosotthon rendszereket használok: tűzjelzőket, vízszivárgás-érzékelőket és videó megfigyelést. Maguk az érzékelők elemről működnek, a router pedig egy speciális szekrényben van elhelyezve, ahol nem valószínű, hogy bármi történne.
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: