A hajó teste és a propellerei örvényeket keltenek, amik megzavarják a kormánylapát működését. Pedig, ha előrébb helyeznénk el a kormánylapátot, akkor csak a tiszta vízzel érintkezne, nem?
Ennek ellenére a hajók túlnyomó többségének a tatján, és nem az orrán található a kormánylapátja (a kiegészítő kormányberendezések nem számítanak). A gyakorlatban azonban a kormánylapát legjobb elhelyezkedésének kérdésébe öt kevésbé nyilvánvaló tényező is közrejátszik.

A kormánylapát feladata nem is annyira a kanyarodás, mint inkább a hajó egyenesben tartása
Amikor a hajó beáll a kívánt irányba, a kormánylapát stabilizátorként működik, hasonlóan a repülőgép farkához – magyarázza Jason Wilson, egy kutatóhajó legénységének tagja. Ha előre helyeznénk, akkor éppen ellenkezőleg, megpróbálná kitéríteni a hajót a pályájáról.
Az első kormánylapát erősebb – ez tévhit
Amikor a hajó kanyarodik, a hajótestre ható összes erő középpontja közelebb van a tathoz, mint az orrhoz – mondja Wilson. Ennek eredményeként a hajó egy olyan pont körül fordul, amely körülbelül a hosszának 2/3-ánál található az orrtól számítva.

A hajó egy olyan tengely körül fordul, amely körülbelül a hosszának 2/3-ánál található az orrtól.
Emlékezzünk vissza a fizikára, az emelő és a forgatónyomaték fogalmára. Az orrkormány kétszeres emelőkarral működne: egyrészt minél nagyobb az emelőkar, annál nagyobb a forgatónyomaték, ami elfordítja a hajót, tehát annál könnyebb a hajónak fordulni.
Másrészt az orrkormány kétszer akkora sugarú íven mozogna, tehát nagyobb szögben kellene elfordítani, mint ha a taton lenne – különben fékezné a hajótest forgását. Azonban minél jobban elfordítjuk a kormánylapátot, annál jobban fékezi a hajót.

A cikk folytatódik – görgess le és kattints a “Következő oldal” gombra!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: