3. Az akvárium bonyolult
Tegyük fel, hogy tudsz szánni egy bizonyos összeget a vásárlásra, időt az ápolásra, és ráveszed a gyereket, hogy minden nap etesse a halakat, akiket annyira szeretett volna. De ahhoz, hogy mindent jól csinálj, és egy hét múlva forduljanak fel az állatok, sok információt kell tanulmányoznod.

A különböző halfajoknak megvannak a maguk sajátos igényei: hőmérséklet, fény, a víz keménysége vagy lágysága, sótartalom, bizonyos alga- vagy növényfajok jelenléte/hiánya, megfelelő szemcseméretű talaj, megfelelő levegőztetés. Vannak halak, amelyeket nem lehet együtt tartani, másokat az ívás idejére el kell különíteni, megint másokat egyedül kell tartani, és így tovább. Rengeteg apróság van!

Különösen nagy problémák adódhatnak, ha a hal megbetegszik. Először is, egy zárt rendszerben a betegség gyorsan átterjed az akvárium többi lakójára. Másodszor, az állatorvos-halgyógyászokat egy kézen meg lehet számolni! Szóval, ha a kedvenceid megbetegszenek, valahogy magadnak kell megoldanod a problémát, mielőtt még mindegyik el nem pusztul.

4. Az akvárium kényelmetlen
Különösen, ha amúgy sincs sok szabad helyed. A hallal teli tartályt nem lehet ablak és ajtó elé tenni, nem alkalmas a túlzsúfolt helyre sem a folyosó közelében, vagy egy aktív gyerek és egy halászmacska szomszédságába. A telepítéshez egy jó erős szekrényre lesz szükség, akkora méretűre, mint egy TV-állvány. Ráadásul minden akvárium zajos. Maguk a halak csendben vannak – a hang a szűrőkből, a kompresszorból, a lámpákból és egyéb berendezésekből jön. Szóval, ha hozzászoktál a csendes alváshoz, akkor a halakat a hálószobából is kizárhatod. Tudsz még valami kényelmes helyet a házban?

5. Az akvárium ízlés dolga
A fent felsorolt összes nehézséget ellenére a halaktól cserébe SEMMIT sem kapsz. Egyszerűen csak úszkálni fognak ott magukban, enni és aludni. Ennyi. Semmilyen viszonzás, nulla interakció a gazdával. Az akvarisztika szemlélődő tevékenység. Azoknak való, akik szeretik megfigyelni egy saját kezűleg létrehozott világban az élet sajátosságait, a lakók fejlődését. Nem minden felnőttnek van elég kitartása ehhez a tevékenységhez – a gyerekekről nem is beszélve!

A halak ráadásul nem is élnek sokáig, csak körülbelül 3-5 évig. Helytelen tartás esetén pedig még ennél is kevesebb ideig. Igen, lehet hosszú életű aranyhalakat tartani, de elég egy váratlan áramszünet az akváriumban amíg nyaralsz, és a kedvenceid máris elindulnak az utolsó úszásukra. Hogy magyarázod ezt meg a gyereknek?

Félre értés ne essék, ez a cikk nem arról szólt, hogy milyen rossz az akvarisztika. Ez a cikk arról szól, hogy minden élőlény megfelelő gondoskodást igényel. A hal nem egy próbaháziállat, nem egy fogyóeszköz a gyereknek.
Ez is egy élőlény, amelyik figyelmet és méltó körülményeket igényel. A mérgező színes kavicsokkal teli kis gömbüveg nem akvárium, hanem börtön. Egy normális akvárium olyan, amit fentebb leírtunk. Akarod vállalni a felelősséget egy egész mikrovilágért? A döntés csak a tiéd!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: