Gyerekkoromban volt egy 300 literes akváriumom. Ezért most 3 kutyám van.
Hogy jön ez ide? Egyszerű: véleményem sokkal könnyebb egy rakás ugató rosszcsonttal együtt élni!
A halakat gyakran „egyszer használatos” háziállatként tartják, (tudom, hogy ez csúnya, de így van) hogy a gyerek megtanulja a felelősséget. De a kis halakkal nagy felelősség jár! Íme 5 ok, amiért nem érdemes „csak úgy” halakat venni.
1. Az akvárium drága
Persze, bármelyik háziállat tartása pénzbe kerül, de legyünk őszinték: a halakat naivan az egyik legolcsóbb háziállatnak tartják. Csakhogy egy normális méretű, üres akvárium megvásárlásához legalább 20-30 ezer forintra van szükség. És körülbelül ugyanennyibe kerül majd a felszerelése is. A víz fenntartásához a halak gondozásával együtt pedig további 5-20 ezer forintot kell fizetni havonta.

És ekkor jön képbe a spórolás. A kezdő akvaristának három útja van. Az első: spórolni és venni egy 5 literes üveget furcsa színű kavicsokkal és egy halacskával, ami halálra van ítélve. Az ilyeneket már rég be kellett volna tiltani, de hát az üzlet az üzlet.
A második: megpróbálni megvenni az akváriumot, minden szükséges eszközt, a halakat és a növényeket valami online marketplace-en, de ilyenkor nagy a kockázata annak, hogy a beteg second hand állatokkal vagy növényekkel fertőzést viszel a vízbe, és a pénzed a lefolyóban landol. A harmadik és leghelyesebb út: nem sajnálni a pénzt, és mindent újonnan megvenni. Élőlényeket veszel magadhoz – próbálj meg nekik kényelmet és normális életkörülményeket biztosítani.

2. Az akvárium energiaigényes
Ha azt hiszed, hogy csak vizet kell önteni bele, és beledobni a halat, akkor kérlek, főzz inkább halászlevet a halakból, csak ne fogj bele az akvarisztikába. A halak normális létezéséhez a vizet hetente kell cserélni. Ez azt jelenti, hogy a régi víz 20-30%-át ki kell önteni az akváriumból, és ugyanannyi új vizet kell beleönteni. Ez pedig azt jelenti, hogy vödrökkel kell rohangálni, vízzel teli palackokat kell elhelyezni a lakásban, és egyéb kellemetlenségekkel kell megküzdeni.

Az akváriumot rendszeresen takarítani is kell. Az üveget letörölni, a talajt szifonnal tisztítani (értsd: porszívózni), a díszeket szükség szerint mosni. Nem lehet csak úgy beletenni és elfelejteni őket. A tisztítás mellett az akvárium állapotát is folyamatosan ellenőrizni kell: fenntartani a megfelelő pH-értéket, hőmérsékletet, megvilágítást és a víz sótartalmát. Mindez sok személyes időt és energiát igényel!

És még egy jó hír: nemcsak az akváriumról és a halakról kell gondoskodnod, hanem a növényekről is! A kopoltyúval lélegző kedvenceid kényelmes életéhez ugyanis élő növényzetre van szükség! Ez azt jelenti, hogy a növényeket el kell ültetni, meg kell metszeni, át kell ültetni, és kezelni kell, ha megbetegszenek.

A cikk folytatódik – görgess le és kattints a következő gombra!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: