Az olyan háziállatok, mint a cicák és a kutyák, már régóta teljes jogú tagjai a családnak. Az együttélésük gyakran vezet vicces helyzetekhez, néha pedig szokatlan kérdésekhez is. Az egyik ilyen: vajon egy cica teherbe eshet-e egy kutyától?
A tudomány erre a kérdésre egyértelmű választ ad: nem, ez lehetetlen. De hogy megértsük az okokat, merüljünk el egy kicsit ezeknek az állatoknak a biológiájában, és nézzük meg, miért húzott ilyen éles határvonalat a természet e két faj között.

Miért nem eshet teherbe egy cica kutyától?
Biológiai szempontból a cicák és a kutyák túl különbözőek ahhoz, hogy a szaporodási rendszereik együttműködjenek. Még ha egy nem ivartalanított cica és kutya érdeklődést is mutat egymás iránt, az csak az ösztöneiknek köszönhető. Terhesség, pláne utódok, nem származhatnak ilyen „kapcsolatból”.
Hogy jobban megértsük az okokat, nézzük meg a legfontosabbakat:
- Biológiai összeférhetetlenség: A cicák és a kutyák nem rokonok. A cicák a macskafélék (Felidae), a kutyák pedig a kutyafélék (Canidae) családjába tartoznak. Bár mindketten ragadozók, az evolúciós útjaik réges-rég elváltak. A házicica közelebb áll a vad rokonaihoz – oroszlánokhoz, tigrisekhez, leopárdokhoz –, mint a kutyákhoz. A kutyák pedig az ősi farkasoktól származnak. A genetikai anyaguk annyira különbözik, hogy még az elméleti fogantatás is lehetetlen.
A természetben a hibridizáció – vagyis a fajok közötti kereszteződés – csak bizonyos feltételek mellett lehetséges. Például az öszvér, ami egy szamárkanca és egy ló mének utódja, olyan szülőktől származik, akiknek közös őse van, és hasonló a kromoszómakészletük. De a cica és a kutya annyira távol áll egymástól genetikailag, hogy ilyen hibridekről szó sem lehet.

- Genetikai összeférhetetlenség: Minden élőlénynek egyedi a kromoszómakészlete, ami az öröklött tulajdonságait határozza meg. A cicáknak 38 (19 pár), a kutyáknak 78 (39 pár) kromoszómájuk van. Ez a különbség lehetetlenné teszi a genetikai anyaguk összeférhetőségét.
Még ha elméletileg meg is történne a megtermékenyítés, az embrió nem tudna fejlődni a szülők DNS-ének eltérése miatt. Egy ilyen magzat elpusztulna a korai szakaszban, esélye sem lenne a túlélésre. A genetikai összeférhetetlenség az egyik legfőbb oka annak, hogy a cica és a kutya nem kereszteződhet.
A cikk folytatódik – görgess le és kattints a következő gombra!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: