A világ első gyilkosságának háttere és tanulságai.
Káin és Ábel története egy jól ismert ószövetségi történet a Teremtés könyvének 4. fejezetéből. Arról szól, hogy Ádám és Éva első fia megölte öccsét, mert Isten Ábel áldozatát jobban kedvelte, mint Káinét.
„Lőn pedig idő multával, hogy Kain ajándékot vive az Úrnak a föld gyümölcséből. És Ábel is vive az ő juhainak első fajzásából és azoknak kövérségéből. És tekinte az Úr Ábelre és az ő ajándékára. Kainra pedig és az ő ajándékára nem tekinte, miért is Kain haragra gerjede és fejét lecsüggeszté.”

A Teremtés könyve szerint Káin volt a történelem első gyilkosa, Ábel pedig az első áldozat. A Biblia azonban nem mondja meg, hogy Isten miért fogadta el Ábel áldozatát, és miért utasította el Káinét. Ezért ez az ószövetségi történet számos értelmezést kapott.

Hogyan történt?
Miután Ádám és Éva kiűzetett az Édenkertből, keletre telepedtek le. Ott kezdődött el az első emberpár számára a munka, és ott született meg az első emberi generáció.
„Azután Ádám a feleségével, Évával hált, aki terhes lett, megszülte Kaint, és azt mondta: Fiút kaptam az ÚRtól.”

Később megszületett a második fiuk is, akit Ábelnek neveztek el, ami azt jelenti, hogy „lehelet, pára”. A család növekedése miatt több élelemre volt szükség. Hamarosan Ádám fiai is segíteni kezdtek neki. Káin a földet művelte, Ábel pedig a nyájat legeltette. Az eredendő bűn azonban hamarosan megmutatta magát…

A konfliktus akkor robbant ki, amikor a testvérek úgy döntöttek, hogy felajánlják Istennek munkájuk gyümölcsét. Káin a föld gyümölcseit, Ábel pedig nyájának elsőszülöttjét ajánlotta fel. Isten csak Ábel áldozatát fogadta el.

Nem világos, hogy Isten miért utasította el Káin áldozatát, de a történet szempontjából ez a részlet nem is fontos. A lényeg, hogy Káin, megölve testvérét, vért ontott a földre, ami a gonosz elterjedéséhez vezetett az egész világon. (Később ezért Isten özönvizet bocsátott a földre.)

A cikk folytatódik – görgess le és kattints a következő gombra!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: