Az amerikaiak gyakran cipelik a szennyesüket az épületek földszintjére, ahol hatalmas, szinte ipari méretű mosógépekben mossák ki a ruháikat. Természetesen fizetség ellenében.
Ezeket a helyeket hivatalosan Self-service laundries-nek (önkiszolgáló mosodáknak) vagy Laundromats-nak (mosodáknak) hívják. A köznyelvben pedig egyszerűen coin laundries-nek vagy coin washes-nek, azaz „érmemosodáknak” nevezik őket. Texasban hallottam a washateria szót is, ami valami olyasmi náluk, mint a „mosóhelyiség”.

Ez a mosási módszer egy régóta fennálló, berögzült szokás. Az első mosodák már a XIX. század végén megjelentek az USA-ban. Akkoriban afroamerikai hölgyek mostak fizetségért cserébe.
Az első önkiszolgáló, mosógépekkel felszerelt mosodák az 1930-as évek közepén jelentek meg. Az elektromos mosógépek olyan gyorsan megtérültek, hogy ezek a helyek gyorsan elterjedtek az egész országban. Ma már sok amerikainak eszébe sem jut otthon mosógépet tartani. Kb. úgy, mint ahogy nekünk sem jut eszünkbe (legtöbbször) otthon kenyeret sütni, ha egyszer a boltban is megvehetjük sokkal könnyebben.

Az 1930-as években a maffia is hozzájárult a mosodák elterjedéséhez az USA-ban. A gengszterek itt mosták a pénzt, kihasználva azt, hogy nem mindig lehetett pontosan nyomon követni, mennyi pénz megy át ezeken a helyeken.
A spórolós jenkik számára a megfizethető, nyilvános mosoda jelentős víz-, villany- és helymegtakarítást is jelent a lakásban. Ráadásul az USA-ban a legtöbb lakás bérelt. A szivárgások és a rövidzárlatok elkerülése érdekében a tulajdonosok gyakran meg is tiltják a bérlőknek, hogy mosógépet telepítsenek.

A házak pincéjében vagy a közeli szupermarketekben található, éjjel-nappal nyitva tartó mosodákat kényelmesebbnek tartják. Ugyanis a mosógépeken kívül más fontos eszközök is vannak itt, például szárítógépek és vasalók. Egy mosógép + szárítógép kombináció, ami akkora, mint egy koporsó, nem igazán fér el otthon. A szinte ipari szárítás után pedig egyáltalán nem kell vasalni – a ruhák olyanok, mintha most hoztad volna ki őket a boltból.
- Az amerikai társasházakban általában rossz a hangszigetelés, minden tüsszentés halladszódik a szomszédból. A több egyszerre működő mosógép zaja pedig egész nap zavarná a lakókat. Ezért inkább nem tartanak otthon mosógépet.

A cikk folytatódik – görgess le és kattints a következő gombra!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: