Ősszel, amikor már nincsenek friss, szezonális zöldségek, előkerülnek a savanyúságok és a befőttek, köztük a savanyú káposzta is.
Amikor a régi időkben az emberek eltették télire a káposztát, valószínűleg nem is gondolták, hogy mennyi vitamint és ásványi anyagot rejt ez az egyszerű étel.
Akkoriban csak a téli élelem biztosítása volt a cél. Ma már tudjuk, hogy a savanyú káposzta C-vitamin tartalma még a citromét is felülmúlja, így segít megelőzni a megfázást. De amellett, hogy rengeteg jótékony hatása van, vannak bizonyos esetek, amikor nem ajánlott a fogyasztása, sőt, kifejezetten ártalmas is lehet.
Most megvizsgáljuk, hogy miért is olyan egészséges a savanyú káposzta, és kiknek kell kerülnie.

Hogyan lesz a káposztából savanyú káposzta?
A savanyítás folyamata hasonlít a joghurt vagy a kefir készítéséhez. A káposztában lévő cukrokat a baktériumok tejsavvá alakítják. Ezt a folyamatot fermentációnak nevezzük. Ez egy kémiai reakció, ami enzimek (összetett fehérjemolekulák) segítségével, baktériumok vagy élesztőgombák jelenlétében játszódik le, és alkohol, szerves savak és szén-dioxid keletkezik. A fermentáció során ideális körülmények jönnek létre a káposztában lévő hasznos baktériumok szaporodásához, és a káposzta megszerzi jellegzetes savanykás ízét.
A savanyú káposzta jótékony hatásai
A savanyú káposzta igazi vitaminbomba! Tele van C-, B-, K- és U-vitaminnal, probiotikumokkal, vassal, foszforral, káliummal, mangánnal, magnéziummal és rostokkal, amik „seprűként tisztítják meg a beleket a méreganyagoktól”.
Fontos, hogy fokozatosan szoktasd hozzá a szervezeted a savanyú káposztához, ne akarj egyszerre túl sokat enni belőle: a vitaminok ugyanis így nem tudnak megfelelően felszívódni.

A káposzta tejsavtartalma segít a cukorbetegeknek a vércukorszintjük szabályozásában, gátolja a káros baktériumok szaporodását a bélben, gyorsítja a tápanyagok felszívódását és a méreganyagok kiürülését. A savanyú káposzta segíti a probiotikumok, vagyis a jótékony baktériumok beépülését is. Ezek a tejsavbaktériumok a káposztalében szaporodnak.
Fontos megjegyezni, hogy itt az igazi, fermentált savanyú káposztáról van szó, nem arról, amit a szupermarketben árulnak. Az utóbbinál ecettel és más módszerekkel leállítják a fermentációt, hogy ne legyen túl savanyú, és tovább elálljon. A fermentált káposzta viszont igazi szuperétel!
Nézzük a számokat:
- 100 gramm savanyú káposzta mindössze 19 kalóriát tartalmaz.
- Fehérjetartalma 1,8 gramm.
- Zsírtartalma 0,1 gramm.
- Szénhidráttartalma 4,4 gramm.

A savanyú káposzta jót tesz az ereknek is. Csökkenti a „rossz” koleszterin szintjét, ami érelmeszesedéshez vezethet. Így a savanyú káposzta fogyasztása csökkentheti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. A káposzta és a leve is kiváló másnaposság ellen, mivel borostyánkősavat tartalmaz, ami segít lebontani a káros acetaldehidet.
A borostyánkősav a szervezet energiatermeléséhez is szükséges. Sokan szednek borostyánkősav tablettát másnaposság ellen, hogy gyorsabban regenerálódjanak.
A savanyú káposzta rendszeres fogyasztása általánosságban is erősíti az immunrendszert. A benne lévő szerves savak csökkentik a szabadgyökök káros hatását, amik roncsolják a sejteket.
A cikk folytatódik – görgess le és kattints a következő gombra!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: