A Földtől a Hold távolsága nagyjából 385 000 kilométer. Ez sok vagy kevés?
Nos, a világűr feltételes határának a tengerszint feletti 100 km-es magasságot tekintik. Ezen a magasságon egyébként az államok határai is véget érnek. A Nemzetközi Űrállomás (ISS) nagyjából 340-430 km magasságban kering. Szóval a Hold nagyjából 1000-szer messzebb van.

És mekkora egy átlagos A4-es lap vastagsága? Körülbelül 100 mikrométer, vagyis 0,1 mm. Mit gondolsz, hányszor kellene félbehajtani egy papírlapot ahhoz, hogy a vastagsága megegyezzen a Föld-Hold távolsággal?
Biztos vagyok benne, hogy a legtöbbetek fejében most sok nullás számok kavarognak. Milliók, milliárdok, vagy esetleg még több. De valójában nem, a szám sokkal kisebb lesz. Sőt, azt is mondhatnám, hogy sokkal-sokkal kisebb.

Ha egyszer félbehajtunk egy papírlapot, a vastagsága megduplázódik. Ha még egyszer félbehajtjuk, a vastagsága már a négyszeresére nő (ez 2²). Ha még egyszer, a nyolcszorosára nő (2³) – 0,8 mm vastag lesz. Ezzel még nem történt nagy csoda, a vastagság még mindig túl kicsi ahhoz, hogy összehasonlítsuk a Hold távolságával.
De ha tovább folytatjuk a lap félbehajtását, a vastagsága mértani sorozat szerint növekszik. Miután 10-szer félbehajtottuk a papírlapot, a vastagságát már 1024-szeresére növeltük (mert kettő a tizediken pont 1024), ami nagyjából tíz centiméter. És innentől kezdődnek a csodák.

Ha még egyszer félbehajtjuk a lapot, a vastagsága már 20 cm lesz. Ha még egyszer, már 40 cm, ha pedig még egyszer, már 80 cm. A 14. hajtás után a vastagság meghaladja a másfél métert.
A 20. hajtás után a papír vastagsága több mint 100 méter lesz.
A cikk folytatódik – görgess le és kattints a következő gombra!
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: