4. Az edényeken még a mosogatás után is maradnak mosogatószerek
Ezt a tényt azután tudtam meg, hogy elkezdtük a mosogatógépben mosogatni az edényeket. Kiderült, hogy nem minden gép mossa ki tökéletesen a mosogatószerek maradványait. Apró részecskék formájában az edényeken maradnak, és mi aztán ezt mind megesszük.

Ha egyszer-kétszer eszel ilyen edényből, valószínűleg nem lesz semmi baj. De ha éveken át így eszel, akkor biztosan hatással vannak ezek a mosogatószerek a szervezetedre. És nem pozitív értelemben.
Van egy trükköm – soha ne használd az „öko” módot. Ennek során vizet takarít meg a gép, ezért az edények gyakran zsírosak maradnak, és a mosogatószerek nem mosódnak le róluk rendesen.
A feleségem mostanában gyakran öblíti el a tányérokat a mosogatógép után – a biztonság kedvéért.
5. Veszélyes gomba és kosz
Ez talán a mosogatógép legnagyobb hátránya. Az Oxfordi Egyetem tudósai kutatásokat végeztek, és kiderült, hogy 158 mosogatógépből 28-ban találtak Exophiala fajtájú, egészségre veszélyes gombákat. Ezek a gombák súlyos tüdőkárosodást és gyulladásokat okoznak a szervezetben, amelyeket gyakran más betegségeknek álcáznak.

Ezek a gombák pont a lúgos környezetben, magas hőmérsékleten szaporodnak, ami tökéletesen megfelel a mosogatógép körülményeinek.
A tudósok azt javasolják, hogy gyakrabban mossuk ki a mosogatógépet belülről, különösen a gumitömítések alatt és az alkatrészek találkozásánál. És minden nap hagyjuk nyitva az ajtót szellőztetés céljából.
Most képzeld el, mennyi időt fogsz emiatt rendszeresen a gép mosogatásával tölteni.
6. Nem is olyan nagy spórolás
Mosogatógép vásárlásakor mindenki azt hiszi, hogy mostantól vizet fog spórolni, és örül. De bocsánat, a mosogatógép árammal működik – hol itt a spórolás? Ráadásul, ha kevés az edény, akkor kézi mosogatásnál kevesebb víz fogy, hiszen a mosogatógép minden mosogatáskor 6 litert használ.

Napi használat mellett az áramszámla nő. Ami a vizet illeti, én személy szerint nem vettem észre, hogy a fogyasztás jelentősen csökkent volna.
7. Nem is mosogat olyan jól
Igen, a tányérokat és a kanalakat elmossa a mosogatógép. De a vízkövet egyáltalán nem. A feleségem először örült, hogy mostantól a gépben moshatja a kedvenc teáskannáját, és az tökéletesen tiszta lesz. De amikor először elmosta, nem értette – a vízkő ugyanúgy ott maradt a kannában.

És azt is észrevettem, hogy a fazék a leves után nehezen mosódik el – főleg, ha valahol odaégett. Ilyen esetben foltok maradnak, és kézzel kell súrolni. Mindig lelomboz a gondolat, hogy vettünk egy gépet azért, hogy továbbra is kézzel mossunk. Ennek mi értelme?!
Szóval a mosogatógép egy kütyü a nagycsaládosoknak, vagy azoknak, akik szeretnek gyakran vendégeket fogadni. Két embernek inkább teher, mint hasznos eszköz, hiszen karban kell tartani, ráadásul áramot és mosogatószert fogyaszt.
Nálunk még nem romlott el a mosogatógép, de az ismerőseinknél előfordult, és nagyon meglepődtek, amikor megtudták, mennyibe kerül most a szerelő kihívása és egy egyszerű javítás.
Úgy gondolom, hogy egyedülálló embereknek, vagy sokat dolgozóknak nem igazán van szükségük mosogatógépre. Mire összegyűlik egy adag mosatlan, eltelik egy-két nap. És ezalatt a koszos edények penészedni fognak, akár a gépben, akár a mosogatóban.
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: