Az orvostudomány története a próbálkozások és tévedések története.
Amikor az orvosok, kutatók és borbélyok keresték a gyógymódokat a különféle betegségekre, kipróbáltak néhány egyedi, ősi egészségügyi gyakorlatot a tudomány nevében, és ezek közül a „gyógymódok” közül sok saját maga is számos egészségügyi problémához vezetett.
A Hippokratészi eskü részben azért létezik, hogy megvédje a betegeket a túlságosan buzgó orvosoktól, akik úgy gondolják, hogy az általuk kitalált kísérleti „gyógymódjuk” a legjobb kezelés, függetlenül attól, hogy mennyire káros lehet a betegre nézve.

De mielőtt Hippokratész szavai széles körben ismertté váltak volna, az ókori emberek néha olyan dolgot tettek az egészségükért, amelyek megdöbbentő mértékben sértették az etikai normákat.
Piócázás és vérvétel
Néhány ókori orvos azt az elméletet vallotta, hogy a testet négy „testnedv” irányítja: fekete epe, sárga epe, nyálka és vér. Amikor valaki megbetegedett, úgy vélték, hogy ez a testnedvek egyensúlyhiányának köszönhető, amit gyakran a „felesleges” vér eltávolításával lehet korrigálni. A piócák gyakran voltak a választott eszköz ehhez a „műtéthez” a természetes vérszívó hajlamuk miatt; azonban sok sebész egyszerűen felvágott egy eret, és kiengedte a vért.

A vérvételt az ókori Görögországban, Egyiptomban és Európában (még a 19. században is) az orvosok mindenre előírták, a láz, a fertőzés, a pattanások, a fejfájás, a cukorbetegség, az epilepszia és egyebek kezelésére.
Míg a vérvételnek lehetnek egészségügyi előnyei (különösen a szívroham kockázatának kitett férfiaknál), a legtöbb orvos egyetért abban, hogy a véred hatékonyabb a testedben, mint azon kívül.
Állati trágya
Számos ókori kultúra használt mindenféle állati trágyát a legkülönbözőbb betegségek kezelésére. Az ókori egyiptomiak sebekre dörzsölték – és a szemükbe – sőt, fogamzásgátlóként is használták.

A krokodiltrágyából egyfajta proto-diafragmát formáltak, ami nemcsak hatástalan volt a terhesség megelőzésében – valójában növelhette a fogamzás esélyét -, hanem számos egészségügyi szövődménnyel is járt.
Míg a székletátültetés a gyógykezelés legitim formája, ez az eljárás messze van attól a gyakorlattól, hogy sertéstrágyát használjunk az orrvérzés elállítására, mint az ókori skótok.
Trepanáció
A „trepanáció” a „lyuk fúrás a fejbe” orvosi elnevezése. A régészek, antropológusok és orvosok még ma is értetlenül állnak azelőtt, hogy az emberek miért gondolták ezt jó ötletnek.

Hosszú története van annak, hogy az emberek koponyájába fúrnak a mentális zavarok kezeléseként, és paradox módon a fejfájás enyhítése végett. Lyukas koponyákat találtak Európa, Afrika és Amerika szerte – némelyiken még csontnövekedés is látható, ami arra utal, hogy a betegek túlélték ezt a brutális kezelést.
Vizelet
Ha az emberek megpróbálták a székletet egészségügyi célokra felhasználni, akkor magától értetődő, hogy a vizeletet is. A vizeletet számos kultúra használta mind diagnosztikai eszközként, mind pedig a legkülönbözőbb betegségek kezelésére.

A vizeletet tisztítószerként, arclemosóként használták, sőt Madonna is azt állította, hogy a lábgomba gyógyítására használja. Az ókori rómaiak úgy találták, hogy a vizeletben lévő ammónia segít eltávolítani a foltokat. Ennek ellenére sok római a vizeletet fogfehérítőként használta.
Arzén
Az arzén egy olyan elem, ami egyben halálos méreg is, de ez nem akadályozott meg senkit abban, hogy orvosilag felhasználja. Az arzént tonikként használták a pikkelysömör, a szifilisz, a tripanoszomiasis, a fekélyek, a tályogok, a láz és a fejfájás kezelésére, és számos orvos, mind az igaziak, mind a sarlatánok, magasztalták az erényeit.

Az 1800-as évek végén és az 1900-as évek elején az orvosi arzénkezelés újjáéledt, és számos vény nélkül kapható változata jelent meg Európa- és Amerika-szerte. A „Fowler’s Solution” egy bestseller márka volt, amely bekerült a korabeli gyógyszerkönyvekbe, és a nők gyakran használták szépségápolási termékként a bőrükre és a hajukra.
A cikk folytatódik – görgess le és kattints a következő gombra!
Heroin és kokain
Kövesd új Facebook oldalunkat és értesülj további érdekes cikkekről: